Закарпаття - рідний край

podorozh

 

Тема заняття. «Подорож по Закарпаттю».
Мета: збагачувати уявлення дітей про рідний край – Закарпаття. Ознайомлювати з характерними особливостями природи рідного краю (гірська місцевість, найвища гора Говерла, озеро Синевир, найдовша липова алея), історичними пам`ятками архітектури, легендами про рідний край. Продовжувати ознайомлювати дітей із ремеслами Закарпаття: гончарством, вишивкою, лозоплетінням. Закріплювати вміння грати в закарпатську рухливу гру «Цімборка». Викликати бажання розмальовувати кухлик, використовуючи елементи декоративного розпису. Виховувати любов до рідного краю. 
Матеріал: мультимедійна презентація «Подорож по Закарпаттю» (завантажити), легенди, глиняні кухлики, гуашеві фарби, пензлі, серветки.

Підготувала вихователь ДНЗ №39 м. Ужгорода Бецанич Ганна Степанівна.

Привітання
Доброго ранку, країно моя
Доброго ранку, ліси і поля
Ми щиро всіх вітаємо
і в цікаву подорож сьогодні вирушаємо.
— До гостей ви посміхніться
привітайтесь як годиться. Доброго дня.
Але сьогодні в нас на занятті ще одні гості — подивіться хто це? 
— українець, українка
— Бо в якій країні ми живемо?
— В Україні.
— То ми з вами хто?
— Українці.
— Якою мовою ми розмовляємо?
— Ми розмовляємо українською мовою.
— Граємо в гру "Наша мова — яка"?
— Калинова, барвінкова, солов’їна, колосиста, ніжна, неповторна, материнська, співуча, казкова...
— Тепер пропоную послухати вірш "Мій край чудовий — Україна".
— От сьогодні ми з вами будемо подорожувати у наймальовничіший найколоритніший куточок України — Закарпаття. 
— Чому наш край називається Закарпаттям?
— Бо наш край знаходиться за горами Карпати.
— Бо Закарпаття знаходиться на самому Заході України — виставляю карту.
— А з якими державами межує наше Закарпаття? Хто наші сусіди? 
— Словакія, Угорщина, Румунія.
— У нашому Закарпатті, як і в інших країнах, є міста, села і ріки. Які міста ви знаєте на Закарпатті?
Відповіді: 
— А щоб ще більше ви дізналися про Закарпаття, я запрошую вас у цікаву подорож, де ми побачимо природні скарби та пам’ятні місця Закарпаття.
— А чи знаєте ви хто зазвичай проводить екскурсію?
Відповідь: екскурсовод
— Сьогодні екскурсоводом у вас буду я.
— ЛИПОВА АЛЕЯ. Починаємо з найдовшої Липової алеї в Європі, яка знаходиться на правому березі річки Уж. Тут ростуть різні сорти лип. Тому майже місяць квітне набережна Незалежності. Сьогодні її довжина сягає 2 км і 200 м. У період цвітіння дерев сюди з’їжджаються туристи з усієї Європи, щоб помилуватися алеєю.
— КАРПАТИ. А тепер помандруємо в гори Карпати. Закарпаття славиться туристичними гірськими стежками. У наших горах чудова природа, свіже гірське повітря.
— Які дерева ростуть у нас? 
Відповіді: ялинка, дуб, ясен, граб, бук, сосна, смерека.
— Найпоширеніше дерево — смерека. Воно сягає 40—50 м, а віку — 300—400 років. 
— А чи знаєте ви як утворилися гори Карпати?
ЛЕГЕНДА. Колись на місці Карпат була величезна рівнина, кінця-краю якій не було видно. Володарем цієї рівнини був страшний і злий Силун. Коли він ішов, від його кроків здригалася земля. На цій землі Силун мав своє величезне господарство і безліч усякої худоби: табуни коней, стада буйволів й обробляли ці землі слуги. Служив між ними й молодий, здоровий та вродливий Карпо. Він і сам важко працював, але й допомагав іншим, бо жалів слабих, яким Силун нічого не давав і не платив. Тяжко Карпові було дивитися, що Силун усе забирає, а народ голодує і вирішив поговорити з ним. "Служив я вам довго і чесно, платню хочу попросити, адже моя праця чогось коштує". Силун схватив Карпа і вдарив його об землю. А Карпо відчув у собі силу-силенну, адже він любив землю, працював на ній, і вона подарувала йому цю силу, що він схопив Силуна — земля розкололася — й опинився Силун у підземній печері, в яку хотів загнати нашого Карпа. Тоді вдався Силун до своєї сили — вдарив ногою в земну кору — вона вигнулася. І так від ударів Силуна земля вигиналась, гора за горою робилися. На ранок усі здивувалися — кругом високі прекрасні гори... Люди залишилися там жити, а гори на честь Карпа назвали Карпатами.
— ГОВЕРЛА. А зараз піднімемось на найвищу гору Карпат. Як вона називається?
Відповідь: Говерла.
— Що означає Говерла?
— Сніжна гора. Так, тому що на Говерлі навіть улітку сніг не дивина. Висота цієї гори 2016 м. Щоб піднятись, потрібно спеціальне спорядження. Люди, котрі мають спеціальне спорядження, називаються альпіністами.
— ЕДЕЛЬВЕЙС (легенда про едельвейс)


— ДОЛИНА НАРЦИСІВ. А зараз спустимося з гори на долину, а долину непросту, а чарівну. яка називається Долина нарцисів. Пригадаємо легенду. У Хусті у замку жив князь, княгиня та їхня красуня донька Руся. На околиці міста жив гончар Іванко. Коли Русі виповнилося 18 років, до замку прийшло багато сановитих гостей з подарунками. Іванко також приніс подарунок. Це була дивна ваза, на якій як живі мерехтіли квіти білого нарцису. У цю мить Іванко і Руся закохалися. А князь як довідався, то схопив Іванкову вазу і кинув з Княжої гори. Вона розбилася об скелину і розсипалася по долині дрібним дощем. Коли зійшло сонце, то всі побачили, що долина вкрита нарцисовим килимом.
— СОЛОНІ ОЗЕРА. Селу Солотвино дістався багатий дарунок природи — соляні шахти. Найглибший лікувальний заклад в Україні розташований на глибині 300 м. У соляних печерах Солотвина найчистіше повітря.
— ОЗЕРО СИНЕВИР. Помандруємо на найбільше озеро на Закарпатті — Синевир. Воно утворилося 10 тисяч років тому і вважається найкоштовнішим природним скарбом Національного природного парку. Синевир є однією з візитних карток Закарпаття. Посередині озера розмістився, немов зіниця блакитного ока, невеликий острівець — кілька метрів. Народна назва цього озера — морське око. Існує легенда, згідно з якою мальовниче озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь на місце, де її коханого, простого пастуха Вира було вбито за наказом підступного графа. Звідси йф походить назва озера Синевир.
НАРОДНА ГРА "ЦІМБОРКА"
— Всього на Закарпатті є 12 замків і деякі з них ми сьогодні відвідаємо.
— НЕВИЦЬКИЙ ЗАМОК. Невицький замок розташований у вузькій долині річки Уж. Зовні оточений глибоким земляним ровом, тільки з одного боку, що від річки, можна до нього піднятися. 
Колись давно посварилися володар Невицького замку з Мукачівським князем. І щоб мукачівський князь зі своїм військом не розбив Невицький замок, володар пообіцяв йому видати за нього свою доньку. Коли настав день весілля, донька втекла через вікно, бо вона кохала лісника. Враз потемніло ясне небо, вдарив грім і розбив замок. З того часу він стоїть у розвалинах серед товстезних дубів.
— МУКАЧІВСЬКИЙ ЗАМОК. Мукачівський замок — Білий палац — знаходиться у м. Мукачево. Спочатку це була одноповерхова будівля, збудована у стилі барокко. А граф Шенборг перебудував його. Таким ми його бачимо і сьогодні. 
— МИСЛИВСЬКИЙ ЗАМОК ШЕНБОРГІВ. Замок побудований у стилі неоренесанса, який втілює календар кількість башт відповідає кількості місяців у році, кількість димарів — кількості тижнів, кількість вікон і дверей — кількості днів.
— ХУСТСЬКИЙ ЗАМОК. Народна легенда оповідає, що його побудували розбійники. Біля злиття річкеит Тиси і рікою Річкою була якась розбійнрицька фортеця, звідки можна було нападати на каравани, котрі йшли "соляним шляхом". Цей замок захопили королівські війська і він став замком королів.
— УЖГОРОДСЬКИЙ ЗАМОК. Повертаємося до нашого міста в наш Ужгородський замок. Про наш Ужгородський замок існують дві легенди, майже подібні. Колись замком володіла графська родина Другетів. У них була дуже гарна донька. Один із сусідніх воєвод вирішив захопити Ужгородський замок. Щоб дізнатися як це зробити, перевдягнувся у незнайомця. Приїхавши до Ужгорода, він випадково познайомився з дочкою князя, вони полюбили один одного, і дівчина розповіла всі таємниці замку, зокрема й про підземний хід, про який знали тільки члени родини. Дізнавшись про це, батько наказав замурувати доньку в одній з кімнат замку, а воєводу стратити. З того часу вона, як подейкують, охороняє замок. Нині тут краєзнавчий музей, де виставлені прекрасні роботи наших закарпатських митців, які мають золоті руки.
— ЛОЗОПЛЕТІННЯ. У селі Іза із лози (гілок верби) виготовляли різні плетені вироби, а саме: кошики, меблі, люстри та ін. І про їхнє мистецтво знають люди як у нашій країні, так і далеко за її межами.
— ВИШИВКА. Закарпатська вишивка своєрідна тим, що має вплив багатьох народів, враховуючи багатонаціональність нашого краю. Тому вона дуже різноманітна у своєму кольоровому і візерунковому втіленні. Вишивають хрестиком, гладдю та ін.
— ГОНЧАРСТВО. Крім того, що на Закарпатті вміли плести і вишивати, виготовляли ще й різні вироби з глини. Цих майстрів називаються гончарами.
Глина в кого ожива?
Творить з нею хто дива?
В кого посуд ніби жар?
Ну, звичайно, це гончар.
Виступ гончара.
Роботи дітей.

Презентація. Формування логіко-математичної компкткнції дошкільнят/uploads/editor/5776/439644/sitepage_57/files/prezentaciya.ppt
Регіональна програма "Закарпатський віночок"/uploads/editor/5776/439644/sitepage_57/files/romanchak_zakarpattya.pptx
Червона книга Карпатського краю /uploads/editor/5776/439644/sitepage_57/files/chervona_kniga_ukrainskih_karpat.pdf